DIVERSITY MATTERS

Our bodies are the most fundamental area where gender norms are applied. Our bodies are seen as an object of pleasure. She become woman as much as she is desired. She is approved by the society to the extent that she conforms to these beauty standards.

 

In addition to being a primitive need, clothing as a means of expression, becomes one of the most effective symbolic tools of patriarchy through the concept of fashion. The garments which are created for the idealized bodies with the obsession of thinnes are showned on the idealized models.It is create a normative reality. It makes a fantasy normal. A woman who is outside of this norms or at least, does not struggle to reach this normal woman body, is excluded in different ways by society. She is accepted as an inadequate woman, pushed out of fashion. She is also exposed to the bullying of its inner circle, friends, colleagues and even people she does not know. The ideal beauty standards of the global fashion industry and obsession to be thin are negatively affecting women's self-confidence by shaping their body perception.

 

These were actually my own experiences, my own troubles. When I was little, my school friends teased my ears and my big nose. They convinced me that I was not enough and I was ugly. After the weight I took suddenly in the college, this time I was not enough because of my body measurements and weight. Although the discourses were less direct, my managers, colleagues bullying me. Because I was fat, there were things I could wear, and shouldn't wear. That would make me look thinner, I should wear that color. I guess, because I was sufficiently crushed when I was a child, I was reconciled with my body in the early years of the college. I love what I am. I love both big and small parts of my body. I'm not bad, ugly, or less woman. All these brought me to where I stand now.

So, the reason for the existence of Ren is to carry the relationship of women with their own bodies to a positive ground. It refuses to position the clothing, which is wrapped around us and shows how we express our inner self, as a symbolic tool to impose socially constructed beauty ideals. It acts with an inclusive design approach that takes into account different body sizes, shapes and celebrates these differences. We prefer to create with an understanding of design that consideres and celebrates diversity of women's body and soul as against to fast fashion's marginalizing, standardizating and eventually destructing discourses.  As a size-inclusive fashion brand, we look at the unique differences of women without marginalizing any body size and shape, as different from "plus-size" brands. We produce comfortable and functional garments in order to encourage them to love and cherish their unique bodies.

Why “size-inclusive” , not ”plus-size” ?

Size-inclusive fashion brands do not marginalize any size and shape unlike plus-size brands,  they respect the unique differences of women. When fast fashion brands produce products for plus-size , the designs of these products are different from “normal sizes”, as they called. It is usually up to 40 sizes. Designing for plus-size generally emphasis to hide the “defects”. However, we, like all other living things in nature, are unique and being ourselves with these imperfections. Inclusivity aims to create a positive experience for everyone, considering all the differences in a neutral manner. It allows marginalized women who do not conform the beauty standards which is reinforced by ads, social media, magazines, TV and social groups to find a space for representation and expression.  

all measurement in cm //  bütün ölçüler cmdir.

Please feel free to contact for any question about sizing or measurement of garments via hello@atolyeren.com

Giysilerin ölçüleri ya da beden rehberi ile ilgili sorularınızı hello@atolyeren.com adresine iletebilirsiniz.

Bedenlerimiz toplumsal cinsiyet normlarının uygulandığı en temel alan. Kadın bedeni erkek bedeninden farklı olarak bir haz nesnesi olarak konumlandırılıyor. Kadın, arzu edildiği kadar kadın oluyor. Belirlenen güzellik ideallerine uyduğu ölçüde toplum tarafından onaylanıyor.

 

Temel bir ihtiyaç olmasının yanı sıra, bir ifade aracı olarak var olan giyinmek, moda kavramı aracılığı ile eril düşünce ve üretim sisteminin beden üzerinde kurduğu bu tahakkümün en etkili araçlarından biri. Global moda endüstrisinin ideal güzellik standartları ve incelik saplantısı kadınların beden algılarını şekillendirerek, onların özgüvenlerini olumsuz etkiliyor

 

Bunlar aslında benim deneyimlerim, benim dertlerimdi. Küçüklüğümde okul arkadaşlarım kepçe kulaklarım, büyük burnumla dalga geçerlerdi. Beni yetersiz ve çirkin olduğuma ikna etmişlerdi. Üniversitede bir anda aldığım kilolardan sonra bu kez çalışma hayatında (söylemler daha az doğrudan olsa da) beden ölçüm ve kilolarım yüzünden yetersizdim. Şişman olduğum için giyebileceklerim vardı, giymemem gerekenler vardı. Şu beni daha zayıf gösterirdi, bu rengi giymeliydim hep. Sanırım küçükken yeteri kadar hırpalandığım için, çok da geç kalmadan, üniversitenin ilk yıllarında bedenimle barıştım. Olduğum halimi seviyorum. Büyük ve küçük olan yerlerimi seviyorum. Yetersiz, çirkin ya da daha az kadın değilim. Bunlar beni şu an durduğum noktaya getirdi.

 

Bu yüzden, Ren’in varoluş nedeni, kadınların kendi bedenleri ile kurdukları ilişkiyi pozitif bir zemine taşımak. Benliğin ifade aracı olan bedeni saran giysilerin toplumsal güzellik ideallerinin dayatılmasında sembolik bir araç olmasını reddediyor. Kapsayıcı, farklı beden ölçüleri ve şekillerini dikkate alan ve bu farklılıkları kutlayan bir tasarım anlayışı ile hareket ediyor. Beden olumlama yaklaşımı ile kadınların daha özgüvenli, kendi ile barışık ve daha özgür olmalarını sağlamayı hedefliyor.

 

Neden “büyük beden” değil de  “size-inclusive” ?

Beden-kapsayıcı moda markaları, büyük beden markalarından farklı olarak hiçbir beden ölçüsünü ve şeklini marjinalleştirmez, ötekileştirmez, kadınların özgün farklılıklarını gözetir. Hızlı giyim markaları, “büyük beden” için ürün ürettiklerinde bu ürünlerin tasarımları, onların “normal” gördükleri genellikle 42 bedene kadar olan, tasarımlarından farklıdır. Büyük beden için üretilen modellerde hep “kusurların gizlenmesi”ne vurgu yapılır. Oysa biz, tıpkı doğadaki tüm diğer canlılar gibi, bu kusurlu(!) hallerimizle özgün ve kişilikliyiz. Kapsayıcı tasarım ayrım yapmadan, nötr bir yaklaşımla, tüm farklılıkları gözeterek mümkün olduğunca herkese pozitif bir deneyim yaratmayı amaçlar. Bu sayede, reklamlar, sosyal medya, dergiler, TV ve sosyal gruplar aracılığı ile güzellik normlarına uymadığı için ötekileştiren kadınların kendilerine bir temsil ve ifade alanı bulabilmelerine olanak sağlar. Bedeniyle barışık ve rahat olması kendine güvenmesini ve okulda, iş ortamında ya da sosyal çevresinde daha görünür olabilmesine yardımcı olur.

  • Instagram Social Icon
  • Pinterest Social Icon